Náhodná videa

Zimní kemp juniorů a juniorek VTJ+J 2021

Tagy

Oslavy národních házenkářů proběhly v Nýřanech

Tradiční vyvrcholení sezóny národních házenkářů se odehrálo ve dnech 21.-23. června 2013 na západě Čech a to v Nýřanech,které patří ke špičkovým klubům ligové soutěže mužů nepřetržitě více než 40 let.

Zvláště poslední desetiletí lze označit jako zlatou éru nýřanské házené, která se v tomto období prezentuje třemi mistrovskými tituly,stejným počtem stříbrných i bronzových medailí. Bezesporu úžasná bilance,která si zasluhuje pozornost všech příznivců tohoto sportu.

Navíc v letošním roce oddíl oslavuje 70 let aktivní činnosti a to byl jistě pádný důvod k tomu,aby se prestižní a každoroční oslavy národních házenkářů v podobě uspořádání mezizemských utkání Čechy-Morava v obou kategoriích nastěhovaly o víkendu právě do nýřanského házenkářského svatostánku, který pořadatelé připravili opravdu do slavnostní podoby.

Rovněž se prokázalo,že národní házená má na západě Čech stále vysokou popularitu,což potvrdila návštěva téměř 900 diváků v ochozech, kteří vytvořili báječnou kulisu i příjemnou atmosféru celého nedělního dopoledne.

Kromě soubojů reprezentací v kategorii žen i mužů k tomu přispěl i bohatý doprovodný program,jehož vrcholem bylo vyhlášení nejlepších hráček a hráčů za uplynulý rok.

Pozornost všech však byla soustředěna především na samotná utkání,která mají svoji neopakovatelnou atmosféru a patřičný prestižní náboj. Tentokrát se potvrdilo, že k utkání byli nominováni momentálně nejlepší hráči z ligových soutěží a na výkonu i kvalitě předvedené hry to bylo výrazně patrné.Pro návštěvníky to byla také po zásluze největší odměna a častokrát hráči i hráčky sklízeli za své výkony potlesk na otevřené scéně.Zcela po právu, protože v obou utkáních bylo možné sledovat nejen mimořádné výkony jednotlivců a zvláště souboj mužů přinesl hru skutečně vrcholné úrovně,kde dominovaly obranné řady a výkony brankářů.Proto i konečný výsledek se zapsal do historie jako jeden z nejnižších. Málokdy se stává ,že by jedno z mužstev vstřelilo v utkání méně než 10 branek. Naposledy tomu bylo před 14 lety v roce 1999 v Čakovicích.

ČECHY  – MORAVA utkání žen 23:11 (11:4)

Již předzápasové prognózy napovídaly,že jasným favoritem jsou reprezentantky Čech s výrazným zastoupením hráček z oddílů,které si rozdělily medailové pozice v právě skončeném ročníku I.ligy-Tymákov, Přeštice,Dobruš­ka.V posledních několika letech je přeci jen znát pokles výkonnosti na straně Moravy a ani toto utkání nebylo výjimkou.

Již samotný začátek utkání nikoho nenechal na pochybách,že kratší konec budou tahat moravanky, protože až do 15. minuty se střelecky trápily,zatímco na straně českého výběru tymákovský útok ve složení Bendová(3), Bittnerová(1) a Švarcová(3) se postaral o to,že stav na ukazateli hovořil jasnou řečí – 7:0. Až v 16. minutě se poprvé rozvlnila síť za zády brankářky Duškové a zásluhou Kratochvílové docílil výběr Moravy premiérové branky.Poté se útočnice Moravy o něco více osmělovaly a postupně se dostávaly do hry,což se projevilo i v průběžném výsledku,když ve 24.minutě byl stav 8:4.Pak se na hrací ploše objevila další renomovaná střelkyně – přeštická Živná, která se společně s Laštovičkovou opět postarala o navýšení náskoku svého týmu až na poločasových 11:4.

Po změně stran došlo ke změnám na postech brankářek obou celků i několika dalších hráček zadních řad.Vývoj utkání ale tyto změny nezměnily;nadále dominovala hra obrany v českých dresech,k nimž se přidala také výbornými zákroky Zadražilová z Přeštic.,která dokázala zlikvidovat i pokutový hod.Hra však poněkud ztratila na koncentraci a převážně se hráčky obou celků prosazují po individuelních průnicích ,v nichž dominují české reprezentantky Živná a Laštovičková a na straně soupeře pak Jurtíková a Henclová.Střelecký koncert výběru Čech zakončuje symbolicky v posledních vteřinách Švarcová,která také brankový účet utkání otevírala.

Střelci branek:

• Čechy: Švarcová 6, Živná a Laštovičková po 5, Bendová 4, Henclová 2 a Bittnerová 1
  • Morava: Jurtíková a Strnišťová po 4, Kratochvílová 2 a Benešová 1

Utkání řídila dvojice Lenfeld-Slavík,která odvedla velmi dobrý a citlivý výkon a navíc měla svoji roli usnadněnou slušnou hrou a korektním vystupováním všech aktérů utkání.

Nejlepšími hráčkami utkání byly vyhlášené na straně Čech Lenka Fialová(Sokol Blovice) a z moravského celku Pavla Jurtíková (TJ Chropyně).

Utkání přihlíželo 600 diváků.

ČECHY  – MORAVA utkání mužů 13:9 (6:5)

Podobně jako v utkání žen sestavy prošpikované většinou hráči,které se podíleli na zisku Mistra ČR,což platí o moravské komandě z 1.NH Brno,nečekaně doplněné o Jaroslava Horáka,který v letošním ročníku I.ligy neodehrál jediné utkání (rodinné důvody),ale v uplynulých letech patřil k výrazným postavám národní házené a dokonce je nositelem koruny nejlepšího házenkáře.

Na straně druhé pak hráči domácího Diossu -Danielka, Brada a Gabriel,kteří vybojovali stříbro,stejně tak i „bronzoví“hráči Plzeň-Újezd v čele se staronovým házenkářským králem Benedou,kterého ještě doplnili Titl a obránce Počátecký.

S velkým zájmem se pak očekával přímý souboj nejlepších brankařů soutěže,kterými byli Majer z Tymákova a Münhandl z 1. NH Brno. Utkání začalo oboustranně opatrně,jakoby obě družstva uplatnila vyčkávací taktiku a snažila se dokonale přečíst hru soupeře.Na pevní branku si museli diváci počkat až do 3.minuty a ta navíc padla ze standardní situace,když domácí Gabriel proměnil pokutový hod.Pouhou minutu si museli diváci počkat na druhou branku Titla a Čechy vedli 2:0.Vzápětíse prosadil po samostatné akci na brankovišti Ulrych a 4 minuty poté také Novotný a rázem se vývoj utkání srovnal.Ještě v téže minutě padly 3branky,dvě skončily v síti brankáře Moravy a jedna na opačné straně a vedení na svou stranu strhli útočníci Čech.Pak následovala parádní desetiminutovka české obrany,kde se překonával brankář Majer a svými jistými zákroky dodal svým kolegům v obraně i v útoku patřičné sebevědomí.To byl první z velkých zlomů ve vývoji utkání.

Pak si všichni prožili desetiminutovou pauzu,kdy ani na jedné straně nepadla branka,ale diváci se rozhodně nenudili.Nasazení obou celků bylo enormní a tak všichni sledovali úpornou snahu o ztečení branky soupeře s nebývalým zájmem.Navíc došlo ke změně útočné formace Čech,kde se představili nýřanští Gabriel,Brada a čakovický Zimmermann,kdy jejich úderná síla byla o poznání slabší a proto se prosazovali velice obtížně.Přesto si ale celek Čech stále udržoval tříbrankový náskok,když nevětší podíl na tom měl bezchybný výkon obrany.Hosté z Moravy korigovali výsledek poločasu až v samotném závěru,kdy se dvěma brankami v průběhu dvou minut dotáhli na kontaktní gól.

Úvod druhého poločasu příliš mnoho změn nepřinesl,sestavy beze změn a herní projev rovněž stejný. Důsledné bránění,někdy tvrdost oboustranně až na hranici povolených pravidel a usilovný boj o každý míč a to příliš mnoho prostoru pro kombinaci nenabízelo.

Prvních 5 minut této části utkání branka proto nepadla,aby se v rozmezí dalších dvou minut byli úspěšní oba soupeři.Stejný obraz se naskytl divákům rovněž v další,tenkrát delší odmlce, v době od 6. do 14.minuty a stále to však znamenalo udržení jednobrankového náskoku pro reprezentaci Čech.

Ve 20.minutě se odehrálo něco,na co čekal každý příznivec národní házené,zvláště českého týmu.Uragán v podání českých útočníků,kteří v pravidelném dvouminutovém intervalu zatížili konto soupeře 4 brankami po sobě a rázem se zrodil 5ti brankový náskok,V době,kdy do konce utkání chybělo pouhých 5 minut bylo o osudu utkání rozhodnuto.Moravané tak trochu doplatili na to,že celých 55 minut odehráli v útoku pouze se třemi hráči bez střídání a úbytek sil se začal projevovat.

Závěr utkání se dohrával již v poklidném tempu,bez výrazných emocí a diváci měli možnost ocenit výkony obou družstev skandovaným potleskem.To již také dostali příležitost hráči z lavičky a tak sestavy obou celků doznaly výrazných změn.Nádherné představení se blížilo ke konci a asi většina příznivců národní házené litovala,že opona se zatáhne a ukončí tak historicky 69 střetnutí Čechy-Morava v kategorii mužů.

• Čechy: Beneda a Titl po 4,Pešek 3 a Gabriel 2
  • Morava: Novotný 3,Ulrych,Petr a Horáček po 2

Byla to skutečně důstojná oslava národní házené na vrcholné úrovni a pokud se jen přiblíží těmto parametrům i v ligových utkáních ,určitě není na místě vyslovovat myšlenku,že popularitu tento sport ztrácí a návštěvnost by se určitě zvýšila.

Rozhodčími utkání byli pánové Adámek z Přeštic a Bittner z Opatovic nad Labem,kteří neměli jednoduchou úlohu,ale zvládli svou roli s nadhledem i oboustrannou objektivitou.

Nejlepšími hráči utkání byli vyhlášeni obránce Pavel Počátecký (TJ Plzeň-Újezd) za družstvo Čech a na straně Moravy byl dominantní postavou brankář David Münhandl.

Utkání se zájmem sledovalo téměř 900 diváků,kteří odcházeli zcela určitě plně uspokojeni.